Polacy popierają Odnawialne Źródła Energii i zwiększenie efektywności energetycznej

Według ankiety przeprowadzonej w krajach Grupy Wyszehradzkiej na zlecenie Greenpeace aż 90% Polaków uważa, że wzrost produkcji energii odnawialnych źródeł doprowadzi do większej niezależności w imporcie surowców energetycznych spoza Unii Europejskiej.

Po odcięciu gazu przez Gazprom na Ukranie rozgorzała na nowo debata dotycząca bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz całej Unii Europejskiej. Badania przeprowadzone na zlecenie Greenpeace wskazują kierunek rozwoju polityki energetycznej Polski. Polacy popierają nie tylko rozwój Odnawialnych Źródeł Energii, ale chcą również zwiększenia efektywności energetycznej. Jako sposób na zwiększenie niezależności energetycznej 88% respondentów podało właśnie zmniejszenie strat energii, ten sam odsetek ankietowanych uważa za problem import surowców energetycznych z Rosji.
Według Anny Ogniewskiej(koordynatorka kampanii „Klimat i Energia” w Greenpeace Polska) opinia publiczna w kontekście konfliktu rysyjsko-ukraińskiego jasno opowiedziała się za koniecznością zwiększenia niezależności energetycznej. Niestety, nie skutkuje to żadnymi zdecydowanymi działaniami rządu w tym kierunku. Brak wsparcia rządu widać na przykładzie ustawy o OZE, której kolejne projekty coraz bardziej wspierają wielkie koncerny spalające węgiel z biomasą, a nie obywateli. Polska gospodarka energetyczna powinna podjąć działania mające na celu restrukturyzację sektora węglowego, oraz położyć zwiększony nacisk na rozwój energetyki odnawialnej.
Ankietowani zdecydowanie opowiedzieli się za zmianą strategii energetycznej: 70% uważa, że polityka energetyczna Polski powinna opierać się na Odnawialnych Źródłach Energii, 38% wskazuje poprawę efektywności energetycznej, a zaledwie 24% zgadza się z wspieranym przez rząd rozwojem sektora węglowego.(Ankietowani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź).
90% społeczeństwa uważa również, że państwa członkowskie powinny wspólnie podjąc cel zwiększenia udziału OZE w produkcji energii, a niewiele mniej, bo 89% jest podobnego zdania w kwestii zwiększenia efektywności energetycznej przez członków UE. Jest to jasny sygnał dla polityków, aby nie blokować rozwoju energetyki odnawialnej. „Potrzebujemy liderów, którzy słuchają obywtali. Potrzebujemy polityków, którzy postrzegają niezależność energetyczną jako ograniczenie zużycia energii, zwiększenie udziału OZE w produkcji oraz wykorzystanie krajowych zasobów energii odnawialnej”, mówił koordynator kampanii Klimat i Energia na region Europy Środowko-Wschodniej Jiri Jerabek. Ponadto Greenpeace apeluje do rządów Polski, Węgier, Czech i Słowacji o określenie ambitnych celów na najbliższe lata dotyczące efektywności energetycznej i rozwoju OZE.

Położenie

ul. Główna 18A 20-829 Lublin
20-829 Lublin
Polska